Stresinis darbo pokalbis. Kaip elgtis jo metu?

12 Liepa 2016  

Personalo atrankų specialistai tam, kad atrinktų geriausius kandidatus iš daugelio pretendentų, naudoja įvairiausias technikas: anketavimą, užduoda atlikti namų darbus, testuoja kandidatus įvairiausiomis metodikomis, interviu metu užduoda specifinius klausimus ir pan. Ar jūs kada darbo pokalbio metu klausėte savęs: „Ar man tik taip atrodo, ar šis interviu tikrai įkyrus ir erzinantis?“. Jeigu jūsų atsakymas – taip, tai reiškia, kad jūs dalyvavote stresiniame interviu.

Šiandien daugelis organizacijų taiko stresinio interviu metodą tam, kad nuspėtų kandidato elgesį stresinėse situacijose. Tokio tipo interviu paprastai yra taikomi: lėktuvų pilotams, stiuardesėms, policijos pareigūnams, pardavimo vadybininkams, gydytojams, bankininkams, vadovaujamas pozicijas ketinantiems užimti kandidatams ir pan. Papildomo streso sukūrimas pokalbio metu padeda atsirinkti darbuotojus toms pareigybėms, kurios reikalauja labai didelio atsparumo stresui.

Dažniausiai pasitaikančios stresinio interviu taktikos:

1. Agresyvi ir žeidžianti apklausa

Tipinė situacija, kai pašnekovas klausia kandidato labai nemalonių ir netikėtų klausimų, tokių kaip: „Kodėl jūs buvote atleistas iš ankstesnio darbo? Kodėl išsiskyrėte su vyru/žmona“, tokiais klausimais siekiama nustayti kandidato reakciją, kai yra klausiama netikėtų ir nemalonių klausimų.

2. Agresyvus elgesys

Kitas labai ryškus metodas gali būti pašnekovo agresyvus elgesys pokalbio metu. Darbdavio kūno kalba, gestai, balso tonas puikiausiai išduoda agresyvaus elgesio užuomazgas.Tai leidžia suprasti ir išsiaiškinti, kaip kandidatas susitvarkytų su kandžiais ir agresyviai nusiteikusiais klientais.

3. Galvosūkių sprendimas

Tai įdomus stresinio interviu būdas, kuris daugiausiai naudojamas ieškant darbuotojų į aukštesnes, vadovaujančias pozicijas. Tokio interviu metu galite išgirsti panašius klausimus, kaip: „Kiek vidutiniškai transporto priemonių pravažiuoja JAV gatvėse kiekvieną dieną?" Pašnekovas užduodamas tokius klausimus tikrina jūsų loginio mąstymo galimybes, analitinius gebėjimus.

4. Netikėtas darbdavio elgesys

Neišsigąskite, jeigu darbdavys paklaus jūsų klausimų, kurie yra netinkami, nesusiję su jūsų darbo sfera/ darbo vieta ar yra visiškai netinkami tuo momentu pvz. „Kodėl nenusivalėte batų prieš ateidami į pokalbį pas mane?" Pašnekovas gali net kartais klausti to paties klausimo vėl ir vėl, kad sukeltų jums stresą. Ši taktika yra naudojama pažiūrėti, kiek kandidatas yra kantrus, atsipalaidavęs.

5. Situacijos pateikimas

Tokio tipo pokalbiuose kandidatas supažindinams su išgalvota situacija ar realybėje kažkada įvykusia situacija. Kandidato darbas - rasti išmintingą sprendimo būdą vienai ar kitai problemai. Šis situacijos pateikimas ir sprendimų radimas padeda darbdaviui įvertinti analitinius sugebėjimus, tam tikros srities žinias, gebėjimą paskirstyti prioritetus, komunikacinius įgūdžius, kūrybiškumą ir pan.


Kaip atsakyti į stresinio interviu užduotus klausimus?

  • Nesvarbu kiek erzinantis klausimas Jums yra pateiktas, išlikite ramūs ir atsakykite į juos visus išmintingai;
  • Nepanikuokite ir bandykite susilaikyti nuo gaunamų užgauliojimų;
  • Atsakykite į klausimus tik pirma jų išklausius. Nepasimeskite, jeigu pašnekovas bando teigti, kad jūsų atsakymas yra neteisingas;
  • Pasitikėkite savimi ir visada stenkitės elgtis profesonaliai;
  • Būkite atviri, sąžiningi, mandagūs ir neleiskite pašnekovui įbauginti jūsų;
  • Ignoruotike pašnekovo įniršį ir jo agresyvų elgesį bei susikoncentruokite į klausimų atsakymus, jūsų sugebėjimus;
  • Nepriimkite asmeniškai, pabandykite tai matyti tarsi žaidimą ir kad pašnekovas tik prisiima tam tikrą vaidmenį tam, kad pamatytų kiek daug jūs galite būti spaudžiamas.

ATSIMINKITE! Stresiniai interviu nėra lengvi. Tai ne asmeniškumas, tai verslas. Įsitikinkite, kad jūsų reakcija atspindės jūsų profesionalumą ir pasiruošimą. Sėkmės darbo paieškoje!

Komentarai
Įrašas neturi komentarų. Pasidalink savo nuomone, parašyk komentarą.