Darbo sauga: asmeninė atsakomybė ar darbdavio pareiga?

01 Rugpjūtis 2017  

Statybų sektorius – kiekvienai šaliai būtina ūkio šaka, o statybininko profesija dar ir įtraukta į paklausių specialybių sąrašą šalyje. Lietuvoje, kaip ir bet kokioje kitoje išsivysčiusioje valstybėje vis daugiau investuojama į statybas, o kartu didėja ir darbų apimtys. Tačiau darbas statybose yra laikomas vienu pavojingiausiu, kadangi riziką tokiuose darbuose lemia daugybė skirtingų veiksnių: ne vienoda darbuotojų patirtis, jų kaita, darbai skirtingose vietose, prastas darbų organizavimas bei daugybė kitų nenumatytų pavojų.

Kaip jau buvo skelbta kovo mėnesį, anot valstybinės darbo inspekcijos, beveik pusė 2016 metais žuvusių darbe nebuvo įmonėje išdirbę net metų. Didžioji dalis jų – jauno amžiaus, nekvalifikuoti arba specialybę pakeitę darbuotojai, kurie neprisimena saugaus darbo normų arba yra praradę įgūdžius. Be to, dauguma mirtinai sužeistų statybininkų įmonėse dirbo net ne pirmus metus, o tik pirmosiomis dienomis ar mėnesį.

Nors saugias darbo sąlygas turi užtikrinti darbdaviai, peršasi mintis, jog rizikingas situacijas lemia ir patys darbuotojai.

Lyginant su statybos sektoriaus veikla užsienyje, Lietuvoje įgūdžių neturinčių, nepatyrusių darbuotojų pasirengimui reikėtų skirti kur kas daugiau dėmesio. Lietuvoje darbo sauga siejama su paprasčiausiais formalumais, kurie padeda užtikrinti, jog įmonė nenukentės dėl tam tikrų pažeidimų. Tačiau atsižvelgus į niūrią nelaimingų atsitikimų statistiką, matoma, jog instruktažas, supažindinantis su galimais pavojais, nėra pakankama prevencinė priemonė, kuri užtikrins, jog statybos darbai vyks sklandžiai.

JAV ir Europos šalyse, tuo tarpu, darbo saugos principai atlieka kur kas svarbesnį vaidmenį. Čia statybininkų parengimas ir nuolatinis instruktavimas statybvietėse nėra vien paprasčiausiais taisyklių laikymasis, o būtinybė. Tačiau pareiga užtikrinti saugią aplinką tenka ne vien darbdaviui, o ir darbuotojui, kuris privalo paisyti nustatytų normų ir pats savarankiškai rūpintis tiek savo, tiek bendradarbių saugumu. Šiuo atveju įmonės, kurios ieško statybininkų, suvokia, jog darbuotojų sauga ne tik padeda išvengti nelaimingų atsitikimų, bet ir kuria rimtos įmonės įvaizdį, motyvuoja darbuotojus ir leidžia pasiekti kokybiškesnių rezultatų.

Kaip vairuojant kelyje, taip ir vykdant statybų darbus nepasirengęs ir neapmokytas darbuotojas kelia grėsmę ne tik sau bet ir kolegoms bei aplinkiniams. Dėl to profesinis pasirengimas iš esmės turėtų atspindėti ne vien įgūdžius ir patirtį, bet ir užtikrinti, jog darbuotojas atsakingai žiūrės į pavestą darbą, paisys saugos taisyklių, klausys darbų vadovo nurodymų ir nedarys aplaidžių klaidų, kuriuos gali kainuoti gyvybę, nes darbdaviui vykdant savo pareigas, adekvatus darbuotojas turėtų jausti atitinkamą atsakomybę.

Jeigu šiuo metu ieškote darbo paklausiame statybų sektoriuje, peržiūrėkite darbo skelbimus portale Dirba.lt

Komentarai
Įrašas neturi komentarų. Pasidalink savo nuomone, parašyk komentarą.