Vasaros darbo patirtis: 5 tūkst. alga ir slėpynės nuo policininkų

Vasaros darbo patirtis: 5 tūkst. alga ir slėpynės nuo policininkų

2014-06-04
Savo vasaros darbus atsimindamas iš Pasvalio rajono kilęs dvidešimt dviejų metų Tomas neslepia šypsenos. Keturis sezonus čeburekus Šventojoje pardavinėjęs vaikinas pripažino - tai viena iš įdomiausių patirčių jo gyvenime ir, jei tik būtų jaunesnis, kaipmat vėl to imtųsi.

Būdamas vos penkiolikos metų jis pirmą kartą išvyko į Šventąją su tikslu per vasarą užsidirbti pinigų ir, kaip pats pripažįsta, nebuvo labai svarbu, kokį darbą reikės dirbti.
Per sezoną – 7 tūkst. parduotų čeburekų

„Reikėjo kažką jaunam veikti, o kadangi nepilnamečiams darbą susirasti nėra labai lengva, nusprendžiau važiuoti nešioti čeburekų. Pirmi įspūdžiai buvo labai geri, tik vėliau pradėjau suprasti, kaip viskas vyksta. Čeburekus kepykla kepė legaliai, juos veždavo į kavines ir parduotuves, o aš, galima pasakyti, tarsi juos perpirkdavau ir su lito antkainiu pardavinėdavau pajūryje“, - čeburekų pardavinėjimo verslo subtilybes pasakoja vaikinas.
Tomas prisimena, kad pačiame vasaros įkarštyje įmonė, kuriai dirbo, priimdavo ir daugiau nei dvidešimt čeburekų prekeivių. Tarp jų beveik nebūdavo tokių, kurie per dieną neparduodavo bent šimto čeburekų.
„Dabar gal tokių skaičių prekeiviams nepavyksta pasiekti, bet kažkada vieną iš geriausių vasarų skaičiavau, kad pavyko parduoti 7 tūkst. čeburekų. Padauginus tai iš keturių, gaunasi įspūdingas skaičius“, - čeburekų pardavinėjimo asu save juokais vadino vaikinas.
Jis pamena, kad dar būnant nepilnamečiu per du vasaros mėnesius pavykdavo užsidirbti ir 4-6 tūkst. litų, o dirbti tereikdavo tik geru oru ir 4 valandas (nuo maždaug 11 iki 15 val.).
Nuo policijos teko slėptis ir kopose

Tačiau gera alga susiviliojusius jaunuolius Tomas linkęs įspėti – viena iš nemaloniausių čeburekų prekeivių darbo dalių – susidūrimas su policininkais.
„Pamenu, kaip kartą nuo policininkų teko slėptis kopose. Bėgau per jas taip ilgai, kad turbūt prabėgau ir visą Šventąją, bet mane vis tiek pagavo. Aišku, tuomet dar buvau su pilnu čeburekų termosu ir kepta duona pripildyta kuprine“, - apie vieną iš įsimintiniausių vasaros įvykių pasakojo vaikinas.
Jis skaičiuoja, kad dabar turėtų turėti daugiau nei 30 nuobaudų už nelegalią prekybą, tačiau to sureikšminti nėra linkęs.
„Kiek žinau, po metų nuobaudos pasinaikina. Aišku, darbo metu tai skaudžiai kirsdavo per piniginę. Kai mane policija pagavo pirmąjį kartą, gavau tik 20 litų baudą, tačiau vėliau ta suma išaugo iki 100 Lt.“, - prisimena vaikinas. Tiesa, baudas su darbdaviu jis mokėdavo per pusę.
„Kad būtų motyvacija bėgti, - šypteli jis, - Aišku, gal tai ir nėra pagirtina, tačiau ką daryti, kitaip gi neužsidirbsi.“
Čeburekus perka ir lietuviai, ir turistai

Tomas pasakoja dar dabar išvykęs poilsiauti kartais matąs pažįstamų veidų, tačiau pats į tokį darbą sugrįžtų tik jei būtų jaunesnis.
„Niekas dabar nepasikeitė. Visiškai nevilioja vėl eiti per kopas ir šaukti: „Karšti čeburekai“. Pasitaikydavo ir piktų klientų, koks vienas per savaitę, kuris mokydavo gyventi, tačiau čeburekus pirkdavo visi – ir lietuviai, ir turistai“, - patikino vaikinas.
Nors dabar jaunuoliai kaip tik pradeda ieškoti vasaros darbų, Tomas įspėja, kad nors dirbant šį darbą užsidirbti ir pavyksta, susitaupyti neretai sekasi sunkiai.
„Nakvyne pasirūpina darbdaviai arba, kur gyventi, gali ieškoti pats, tačiau viskas kainuoja. Susitaupyti pajūryje, kur yra tiek daug pramogų, o darbas nėra koks sekinantis – yra laiko ir ryte išsimiegoti, ir vakare kur pasilinksminti – sunkiai įmanoma. Juk tai kurortas, namuose sėdėti tikrai nesinori. Tačiau tokio darbo patirtis tikrai yra neįkainojama. Playginus su kitais darbais, dirbti čeburekų prekeiviu tikrai apsimoka - darbo valandos neilgos, o uždirbti tiek pat kaip tie, kurie dirba po 12 valandų per dieną ir tikrai nepersidirbi. Tereikia tik mokėti greitai bėgioti “, - šyptelėjo vaikinas.

Šaltinis: delfi.lt