Neįgaliųjų užimtumo problemoms spręsti – daugiau kaip 35 mln. litų ES lėšų

Neįgaliųjų užimtumo problemoms spręsti – daugiau kaip 35 mln. litų ES lėšų

2009-10-29

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija įjungė žalią šviesą dar aštuoniems Europos Sąjungos (ES) lėšomis finansuojamiems projektams, kuriems įgyvendinti skirta apie 35,867 mln. litų Europos regioninės plėtros fondo lėšų. Už šiuos pinigus bus renovuojami ir statomi nauji profesinės reabilitacijos centrai neįgaliesiems, kurių iki šiol labai trūko.

Šiuose centruose bus įrengiamos visos reikalingos patalpos ir klasės, o aplinka pritaikoma taip, kad būtų patogu ir saugu negalią turintiems žmonėms. Taip pat įsigyjama įranga, baldai bei kompiuterinė technika, reikalinga profesinės reabilitacijos paslaugoms teikti.

Įgyvendinus šiuo projektus, neįgalieji turės daugiau galimybių kelti savo kvalifikaciją, mokytis amatų ar įgyti darbo rinkoje paklausią profesiją, ką anksčiau būdavo sudėtinga padaryti dėl tokių paslaugų stygiaus.

„Mūsų tikslas – padėti likimo nuskriaustiems žmonėms. Įgyvendinus šiuos projektus, jiems atsiras daugiau galimybių konkuruoti darbo rinkoje, lengviau įsidarbinti, turėti pragyvenimo šaltinį, dalyvauti visuomenės gyvenime ir svarbiausia – pasitikėti savimi“, - sakė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.

Iki šiol stigo profesinę reabilitaciją vykdančių įstaigų, o esamos pernelyg mažai teikė neįgaliesiems reikalingų paslaugų. Taip pat buvo ganėtinai žema negalią turinčių žmonių kvalifikacija bei išsilavinimo lygis, kas tapdavo pagrindine priežastimi, kodėl šie žmonės negalėjo konkuruoti pilnavertiškai šalies darbo rinkoje su kitais asmenimis.

Situaciją apsunkindavo ir tai, kad ne visi neįgalieji galėjo išvykti toliau nuo savo gyvenamosios vietos. Tai sukeldavo sunkumų ypač tuomet, kai žmogus norėdavo įgyti ar kelti profesinę kvalifikaciją tam pritaikytuose centruose, kurių jo gyvenamoje vietovėje nebuvo. Iki šiol sunkią fizinę negalią turintiems asmenims tokio pobūdžio kompleksinės paslaugos buvo teikiamos tik Vilniuje ir Palangoje, kas sukeldavo sunkumų Vidurio Lietuvoje gyvenantiems neįgaliesiems.

Šiais projektais siekiama spręsti neįgaliųjų integracijos darbo rinkoje problemas, užtikrinti, kad profesinės reabilitacijos paslaugos būtų teikiamos kokybiškai ir taptų prieinamesnės tiems, kuriems labiausiai reikalingos.

Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento direktorės Nijolės Mackevičienės teigimu, įgyvendinant infrastruktūros plėtros projektus, ES lėšos paprastai pasiekia žmones netiesiogiai, bet gerinant teikiamas paslaugas ir kuriant naujas. „Tokie projektai padės sukurti kokybišką gyvenamąją ar darbo aplinką, skatins žmones aktyviai dalyvauti visuomenės gyvenime. Gal kai kas galėtų pasakyti, jog paprasčiau būtų šiuos pinigus išdalinti žmonėms, o šie jau žinos kaip geriausiai juos panaudoti. Tačiau ką mes turėtume po pusmečio ar metų? O gi nieko. Pinigai būtų išleisti, o pridėtinė vertė nesukurta. Nebūtų nei renovuotų pastatų, nei platesnio ir prieinamesnio paslaugų tinklo. Tai būtų ne ligos gydymas, o vienkartinė vaistų injekcija, kuriems nustojus veikti reikėtų naujos, tačiau lėšų tam jau nebebūtų“, - aiškino N. Mackevičienė.

Jos teigimu, už šiuos pinigus atnaujinus ir pastačius naujus profesinės reabilitacijos centrus neįgaliesiems, jie bus naudingi ir ateityje. Problemos, kurias padės spręsti šie projektai, aktualios ne tik sunkmečiu.

Neįgaliųjų profesinės reabilitacijos infrastruktūros plėtros projektai bus įgyvendinti Kaune, Mažeikiuose, Klaipėdoje, Panevėžyje, Palangoje, Rokiškyje, Utenoje ir Trakų rajone.

Ryšių su visuomene skyrius, tel. (8 5) 266 4235.

Ieškote darbuotojo?
Pasitarkime
+370 602 73416
Profesionali patyrusių Dirba.lt specialistų pagalba surandant darbuotojus